BLOG

Projektowanie ogrodów zimowych

Od ponad 30 lat budujemy ogrody zimowe, pergole, zabudowujemy tarasy, balkony i baseny. Ogród zimowy, jaki dla Ciebie stworzymy to wyjątkowe miejsce, gdzie wypoczniesz przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Zanim jednak rozpoczniemy budowę ogrodu zimowego, chcemy, abyś zwrócił uwagę na kilka ważnych kwestii.

Ogród zimowy — pozwolenie na jego budowę

Jeśli zastanawiasz się, czy musisz mieć pozwolenie na budowę ogrodu zimowego — odpowiadamy, że zależy to od wielkości terenu do zabudowy. Zgodnie z art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego, budowa ogrodu zimowego nie wymaga pozwolenia, jeśli nie przekracza on 70 metrów kwadratowych. Powyżej 70 metrów kwadratowych, wymagane jest pozwolenie na budowę. Kiedy ogród zimowy ma być integralną częścią domu, zachowaj minimalną odległość od granicy działki, czyli 4 metry, jeśli chodzi o ścianę z oknami i 3 metry w przypadku ściany bez okien.


Jak zaprojektować ogród zimowy?

W ogrodzie zimowym możesz przebywać cały rok, jednak nie bez znaczenia jest jego usytuowanie. Ogród zimowy zbudowany od strony południowej jest bardzo nasłoneczniony. Zadbaj dlatego o odpowiednie elementy zacieniające i cyrkulację powietrza. Ogród zimowy od strony północnej jest najchłodniejszy, dlatego pomieszczenie możesz zaadaptować na jadalnię lub gabinet. Rośliny cieniolubne na pewno będą się dobrze czuły w tego rodzaju wnętrzu. Strona wschodnia jest oświetlona już od wczesnych godzin porannych, więc nie obędzie się bez odpowiednich przesłon. Ogród zimowy od strony wschodniej to także idealne miejsce, aby spędzać w nim czas popołudniami.

Pomieszczenie od strony zachodniej charakteryzuje mocne nasłonecznienie w porze popołudniowej. Przypomina ono nieco wnętrze usytuowane od wschodu, jednak słońce operuje tu w innym czasie. Zainwestuj zatem w specjalne zacienienia tak, aby nadmierne promienie słońca nie zakłócały Twojego wypoczynku.


Przeznaczenie ogrodu zimowego, czyli jak wykorzystać dodatkowe wnętrze w domu

Ogrody zimowe mogą mieć różne przeznaczenie. Zaadaptujesz na:
salon,
jadalnię,
gabinet do pracy,
bibliotekę,
pokój przeznaczony do zabawy i wypoczynku.

Dom wzbogacony ogrodem zimowym zyskuje nie tylko większą wartość rynkową. Staje się również bardziej atrakcyjny pod względem architektonicznym. Przeznaczenie ogrodów zimowych jest kwestią indywidualną, jednak rekomendujemy, aby nie budować pomieszczeń, które mają mniej niż 10 metrów kwadratowych. Oczywiście ogrody zimowe muszą tworzyć spójną całość z istniejącą rezydencją. Powinny być zatem dopasowane do niej pod względem stylistycznym. Zbyt duży ogród zimowy przytłoczy budynek, z kolei zbyt mały nie będzie w stanie zagwarantować komfortu.

Ogrody zimowe -ogrzewane czy nieogrzewane?

O ogrodach zimowych moglibyśmy rozmawiać bez końca. Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na ogród zimowy całoroczny, czy sezonowy. Ten drugi służy głównie do przebywania w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. Natomiast zimowa pora to doskonały czas, aby przechowywać w nim roślinność. Z kolei ogród ogrzewany jest całoroczny. Dzięki niemu zwiększa się bilans cieplny domu, więc spodziewaj się niższych rachunków za ogrzewanie. Niski współczynnik przenikania ciepła i wysoką szczelność zagwarantują szyby zespolone. Najczęściej wypełnia się je gazem szlachetnym, takim jak na przykład argon. Ogród zimowy sezonowy możemy dobudować do istniejącego już domu, na przykład zabudowując balkon lub taras. Kiedy natomiast decydujesz się na dodatkowe pomieszczenie całoroczne, uwzględnij je już w projekcie rezydencji. Pierwotnie ogrody zimowe były nazywane oranżeriami, gdzie hodowano rośliny tropikalne. Obecnie ich przeznaczenie uległo zmianie. Zapewniają one idealne warunki do wypoczynku i relaksu.

Konstrukcja ogrodu zimowego, czyli profile aluminiowe

Ogrody zimowe budujemy z profili aluminiowych wypełnionych szkłem bądź poliwęglanem. A dlaczego wybraliśmy właśnie aluminium? Ponieważ jest to surowiec trwały i wytrzymały. Ma trzykrotnie niższą wagę niż stal czy żelazo, a jednak właściwość ta nie jest jego wadą. Jest wręcz przeciwnie. Aluminium jest lekkie i plastyczne. To sprawia, że Twój ogród zimowy postawimy na planie koła, kwadratu lub prostokąta. Oczywiście wszystko zależy od Twoich upodobań i architektury rezydencji. Aluminium może być poddawane procesowi recyklingu praktycznie nieskończoną ilość razy. Jest więc surowcem ekologicznym. Podczas jego przetwarzania wykorzystuje się o 95% mniej energii niż podczas jego pierwotnego przetworzenia. Dlatego właśnie nie mogło go zabraknąć wśród naszych materiałów budowlanych. Mało tego. Profile aluminiowe maluje się na dowolny kolor z palety RAL, co daje spójny architektonicznie i stylistycznie projekt.

Zbudujemy Twój ogród zimowy na solidnych fundamentach. Dzięki temu jego konstrukcja zapobiegnie przedostawaniu się do wnętrza wilgoci spowodowanej skraplaniem pary wodnej. Dodatkowy budynek kubaturowy to wymarzone miejsce do spotkań towarzyskich i odpoczynku.
Nasze projekty doceniło i wciąż docenia wielu klientów. Jesteśmy liderem, jeśli chodzi o budowę ogrodów zimowych. Chcemy stworzyć dla Ciebie przytulne pomieszczenie, takie, abyś mógł w nim przebywać bez względu na warunki pogodowe — zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Zapraszamy!

Adres

02-316 Warszawa
ul. Kaliska 1/34

Dane kontaktowe

Numer Telefonu
+48 600 595 335
E-mail: bartmetaco@bartmetaco.pl

Blog